Menu:

FAQ

Czy w cenę wliczone są fundamenty?

Tak. Przedstawiane koszty zawierają wykonanie fundamentów budynku w postaci płyty fundamentowej, która w przypadku budynków prefabrykowanych jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na równomierny rozkład obciążeń.

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę?

Domy z prefabrykatów keramzytowych budujemy cały rok. Jedynym ograniczeniem są warunki atmosferyczne podczas wykonywania płyty fundamentowej (są to jedyne tzw. prace mokre).

Czy każdy projekt domu można adaptować do technologii prefabrykatów keramzytowych?

Zmiana konstrukcji z domu tradycyjnego (murowanego) na dom z prefabrykatów kermazytowych jest zmianą “nieistotną “, dlatego też nie ma z tym najmniejszego problemu. Opracowaniem adaptacji projektu zajmuje się nasza firma. Wykonujemy niezbędne rysunki i obliczenia na podstawie odpowiedniej dokumentacji, którą otrzymają Państwo w przypadku zakupienia projektu, z dowolnej pracowni projektowej, przewidzianego do budowy w konstrukcji murowanej.

Jaki jest czas realizacji? Od czego jest uzależniony?

Czas realizacji domów z prefabrykatów keramzytowych uzależniony jest od wielu czynników. Pierwszym najważniejszym jest wielkość budynku i jego skomplikowanie. Im większy budynek tym dłuższy czas budowy. Im prostsza bryła budynku tym mniej skomplikowany proces jego wznoszenia, w związku z czym sama budowa jest szybsza. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na terminowość są warunki gruntowe na działce, na której ma powstać budynek. Zaawansowane prace ziemne mogą spowodować znaczne wydłużenie czasu budowy. Należy pamiętać, że prace ziemne są, dosłownie i w przenośni, fundamentem, na którym będzie opierał się cały budynek. Standardowo czas realizacji budynku posiadającego prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę, od momentu rozpoczęcia prac tzw. „wbicia pierwszej łopaty”, to uśredniając około 3 miesiące do stanu surowego zamkniętego.

Czy w domach z prefabrykatów keramzytowych można wybrać dowolny system grzewczy?

Jak najbardziej, system grzewczy w naszych domach jest dowolny, wybierany indywidulanie według preferencji Inwestora i jego możliwości finansowych. Proponujemy naszym Klientom rozwiązania tradycyjne takie jak ogrzewanie podłogowe lub grzejniki zasilane kotłem gazowym lub bardziej nowoczesne systemy opierające się o energię elektryczną takie jak pompa ciepła, panele na podczerwień, kable grzejne, maty i folie grzewcze itp.

Czy domy z keramzytobetonu są trwałe?

Należy pamiętać, że keramzytobeton to materiał ceramiczny, można go śmiało porównać do cegły pełnej, która jest każdemu dobrze znana. Podobnie jak domy murowane, są projektowane w taki sam sposób. Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz nie różnią się niczym od tych wznoszonych w technologii tradycyjnej. Trwałość budynków z prefabrykatów keramzytowych określa się na minimum 200 a nawet 300 lat. Każda ściana waży kilkaset kilogramów. Ściany dla średniej wielkości budynku ważą średnio 25-40 ton. Dodatkowo istotne jest to, że dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów oraz pewności, że budynek wznoszony jest przez wykwalifikowane osoby, uzyskujemy niezwykle solidny i trwały budynek.

Czy ściany z keramzytu trzeba tynkować?

Ogromną zaletą prefabrykatów z keramzytu jest to, że mają gładką powierzchnię, której nie trzeba tynkować. Powierzchnia ścian wymaga tylko wykonania lekkiej warstwy gładzi gipsowej.

Czy domy z prefabrykatów keramzytowych są ciepłe?

Każdy dom w technologii prefabrykatów kermayztowych budowany jest w zgodzie z obowiązującymi normami oraz standardami (Warunki Techniczne 2021). Parametry osiągane przez nasze budynki nie dość, że spełniają poszczególne wytyczne, to osiągają wartości niższe od tych wymaganych (przykładem może być Współczynnik Przenikania Ciepła przez poszczególne przegrody). Dąży się do tego, aby były to budynki energooszczędne, czyli takie, które skutecznie gromadzą ciepło. W naszych budynkach kładziemy duży nacisk na izolację termiczną. Ściany są cienkie – przegrody o funkcji nośnej mają grubość 15 cm (zdarzają się pojedyncze elementy o grubości 20 cm, nie w przypadku każdego projektu), a ściany działowe 12 cm lub 10 cm. Zazwyczaj jako izolację zewnętrzną wykorzystujemy styropian o gr. 20 cm. Należey pamiętać, że dobór odpowiedniej izolacji termicznej daje gwarancję niskich kosztów eksploatacji budynku oraz zapewnia uzyskanie najlepszych wyników w charakterystyce energetycznej. Ściany keramzytowe charakteryzują się również bardzo dużą akumulacją cieplną, co skutkuje tym, że w budynku nie ma gwałtownych zmian temperatur.

Czy domy z prefabrykatów keramzytowych mogą być budowane na terenach, gdzie występują szkody górnicze?

Jak najbardziej, wszystkie nasze budynki usadawiamy na płycie fundamentowej, która projektowana jest i indywidualnie dostosowywana do warunków gruntowych na danym terenie, które poznajemy dzięki badaniom geologicznym gruntu. Na ich podstawie można określić jaką ilość warstwy nienośnej gruntu należy usunąć oraz ile oraz jakiego typu kruszywo powinno być użyte, aby stworzyć utwardzoną i solidną podbudowę pod płytę fundamentową.

Jak wygląda akustyka w domach z prefabrykatów keramzytowych? Czy różni się od tej w domach murowanych?

Domy wykonane w technologii prefabrykatów keramzytobetonowych charakteryzują się idealną dźwiękochłonnością. Cecha ta uzyskana jest dzięki zwartej strukturze ścian oraz szczelności połączeń. Ściany posiadają więc wysoką izolacyjność akustyczną. Dodatkowo, w budynkach z poddaszem użytkowym, w celu zapewnienia jeszcze lepszych warunków akustycznych, a więc wytłumienia dźwięków, wykonujemy dodatkowo warstwę wylewki betonowej.

Czy w domach w technologii prefabrykatów keramzytowych można zastosować rozwiązania domu inteligentnego?

Jak najbardziej, poziom zaawansowania systemu domu inteligentnego dostosowywany jest do preferencji inwestora. System taki pozwala na sterowanie praktycznie każdym elementem zasilanym energią elektryczną w domu (ogrzewanie, klimatyzacja, rolety zewnętrzne, system alarmu itp.) za pomocą smartfona z zainstalowaną specjalną aplikacją. Głównym zadaniem takiej instalacji jest poprawa komfortu użytkowania, a także zwiększenie funkcjonalności, podniesienie bezpieczeństwa, jak również obniżenie kosztów eksploatacji.

Czy domy keramzytowe spełniają wszystkie wytyczne dotyczące ognioodporności?

Oczywiście, że tak. Ściany wykonane z prefabrykatów keramzytobetonowych są całkowicie niepalne, głównie dzięki niskiej rozszerzalności cieplnej lekkiego betonu keramzytowego.