Menu:

Technologie

Nasza firma oferuje szybką budowę domów w technologii prefabrykatów keramzytowych, a także budowę w technologii murowanej dla klientów preferujących budowę metodami tradycyjnymi.

 

TECHNOLOGIA PREFABRYKATÓW KERAMYZOBETONOWYCH

Budowa domu jednorodzinnego to długotrwały, skomplikowany, a przede wszystkim kosztowny proces. System wznoszenia budynków oparty na wielkowymiarowych elementach ściennych z betonów keramzytowych staje się coraz bardziej popularny na polskim rynku, choć jest znany i z powodzeniem stosowany już od ponad 30 lat w Europie zachodniej. Pozwala on na szybką budowę, dzięki łatwemu montażowi ścian, przy poniesieniu niewiele większych kosztów w porównaniu do budowy domu w systemie tradycyjnym.

 

CZYM JEST KERAMZYT?

Keramzytobeton to rodzaj betonu, w którym kruszywem jest keramzyt – glina ilasta, która pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury ( 1150°C ). Efektem wypalania jest granulat o różnych frakcjach, porowaty wewnątrz,  posiadający spieczoną powłokę o grubości ok. 0,5 – 1 mm, która scala grudkę. Ziarna keramzytu mają kształt kulisty lub owalny o przekroju od 0 do 20 mm. Do produkcji elementów wielkowymiarowych stosuje się najczęściej frakcje w przedziale od 2 do 10 mm.

Keramzyt

 

 

ZALETY TECHNOLOGII PREFABRYKATÓW KERAMZYTOWYCH

Technologia prefabrykowanych elementów ściennych z  keramzytobetonu wyróżnia się szeregiem zalet, które mają odzwierciedlenie na etapie budowy, ale przede wszystkim w trakcie użytkowania budynku. Jedną z nich jest możliwość indywidualnego projektowania prefabrykatu (jedynym ograniczeniem są wymiary wynikające z problemów produkcyjnych i transportowych – maksymalna wysokość elementu to ok. 3,65 m, a szerokość do 9,0 m). Dużym walorem jest również możliwość ustalenia przez inwestora miejsc, gdzie będą prowadzone instalacje – elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna czy też wentylacyjna jeszcze na etapie projektowym. W ścianach, zgodnie z ustaleniami, zostają wykonane specjalne bruzdy  przewidziane na daną instalację. Tak więc w tej technologii, nie ma dwóch dokładnie takich samych budynków, każda ściana prefabrykowana jest według indywidualnych wytycznych danego Inwestora.

Jednak najważniejszymi atutami tej technologii są właściwości keramzytobetonu. Otóż charakteryzuje się on dużą trwałością nawet w trudnych warunkach - nie chłonie wilgoci, a poddany jej działaniu bardzo szybko ją oddaje. Nasiąkliwość keramzytu wynosi ok. 21% dla największych grudek. Ściany wykonane z lekkiego betonu keramzytowego są elementami ciepłochronnymi – w okresie letnim pełnią funkcję izolatora wysokich temperatur dostających się do pomieszczeń z zewnątrz, a zimą zabezpieczają przed utratą ciepłej energii. Cecha ta pozwala na regulowanie zapotrzebowaniem na energię grzewczą. Ważną zaletą jest także ognioodporność, która po części wynika z tego, że kruszywo keramzytowe powstało dzięki wypalaniu w wysokiej temperaturze. Jednak główny wpływ na tę właściwość ma niska rozszerzalność cieplna keramzytobetonu.  Zaletą tej technologii jest również to, że prefabrykaty ścienne są całkowicie odporne na procesy gnilne, np. zagrzybienia. Keramzytobeton spełnia także funkcje dobrego izolatora akustycznego. Jest to cecha bardzo istotna już na etapie projektowania budynku.

Istotna zaleta z punktu widzenia obecnego rynku i potrzeb Klienta to czas budowy. Dzięki procesowi prefabrykacji elementy ścienne przyjeżdżają gotowe na budowę, gdzie montowane są ok. 2-3 dni. Dodatkowo ściany keramzytowe nie wymagają wykonywania tynków wewnętrznych, a jedynie lekką gładź. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.  Ze względu na to, że na etapie prefabrykacji w ścianach zatapiane są peszle pod instalacje, późniejsza praca ekipy od instalacji elektrycznej jest dużo prostsza, a co za tym idzie tańsza. Budowa domu z prefabrykatów zajmuje więc znacznie mniej czasu w porównaniu do budowy domu systemem tradycyjnym.

Technologia keramzytowa